Mundury

Drodzy rodzice!

Mundur jest niewątpliwie bardzo charakterystycznym atrybutem zucha. By jednak nie dać się zwariować polecamy nie kupować dziecku po pierwszej zbiórce. Odkładanie w nieskończoność też nie jest dobrym sposobem. Jeśli dziecko po miesiącu przychodzenia na zbiórki, po jednym biwaku nie zrezygnuje to dobry czas by zacząć tą inwestycję. Wszyscy bardzo dobrze wiemy, że dzieci rosną bardzo szybko. Mundur jest sporym wydatkiem, jednak zakupiony z rozwagą, troszkę większy stanie się wydatkiem raz na 2/3/4 lata. Koszt całego munduru to około 150/200 złotych, dlatego kadrą gromady postaramy się umożliwić rozłożenie wydatków w czasie.
Chusty, pierwszy atrybut zucha, mała namiastka munduru. Dostępne są u drużynowej. Są to jedyne i wyjątkowe chusty robione specjalnie dla naszej gromady. Nosimy je razem z pierścieniami, by zuchy nie miały problemu z wiązaniem. Koszt takiego kompletu to 17 zł. Wpłacać można na zbiórce.

Pozostałe elementy munduru są standardowe dla całego ZHP. Ważne, by zwrócić uwagę przy zakupie by był to mundur Związku Harcerstwa Polskiego, nie żadnej innej harcerskiej organizacji. Mundury delikatnie się różnią, a chcemy by gromada była poprawnie umundurowana. Mundur jest nie tylko ubraniem, jest też narzędziem wychowawczym. Dziecko ubierając mundur czuje dumę, uczy się dbałości o własny wygląd i jest częścią czegoś większego.

Podstawowy mundur składa się z:

 1. Koszuli mundurowej wg wzoru ZHP. Dziewczynki noszą ją w kolorze jasno szarym, chłopcy mają zielone.góry
 2. Dołu, czyli spódniczki wg wzoru ZHP ciemnoszarej dla dziewczynek – celowo odcienie szarości się różnią. Nosimy ją do gładkich rajstop/legginsów w kolorze czarnym. Przy dobrej pogodzie, bez nich lub z cienkimi, cielistymi rajstopami.
  Chłopcy noszą spodenki mundurowe zielone, a w razie niepogody czarne/granatowe jeansy ze szlufkami.doły
 3. Pas mundurowego – tutaj bardzo proszę kupić wersję parcianą granatową/czarną dla harcerzy, nie dla zuchów. Proszę o zwrócenie uwagy, by pas był ZHP. Pasy są regulowane  i nie ma potrzeby za rok/dwa kupywać nowego.  Pas nosimy w szlufkach!pasy
 4. Chusty – wspominana wyżej. Zuchy nie noszą pagonów, proszę ich nie kupować.
 5. Pierścienia – kupujemy wersję dla zuchów wg wzoru z obrazka. Po ściągnięciu go z chusty wkładamy go do prawej kieszeni bluzy mundurowej, by go nie zgubić. Choć i tak jest najczęstszym elementem, który każdy gubi 😉
 6. Plakietka hufca – okrągła plakietka rozróżniająca harcerzy naszego hufca spośród innych. Naszywamy ją 2 cm poniżej szwu na lewym ramieniu.
 7. Plakietka szczepu – to też specjalnie robiona naszywka dla naszego szczepu. Naszywamy ją 1 cm poniżej plakietki hufca. Koszt obu plakietek to 12zł.plakietki
 8. Nakrycie głowy – dla dziewczynek kapelusz zuchowy jasnozielony. Dla chłopców czapka z daszkiem jasnozielona. W ciepłe dni na zbiórkach dobrze chronią przed słońcem.
  Ze względu na to, że kapelusze i czapki chcemy by były w jednym kolorze, kupujemy je wspólnie. Kapelusz – 24 zł, czapka z daszkiem dla chłopców – 16 zł. czapki
 9. Getry – wspomniane zakupimy wspólnie, w kolorze fioletowym.getry

Pozostałe elementy:
10. Znaczek zucha – każdy zuch otrzyma go po złożeniu obietnicy zuchowej. Zakupiony zostanie ze składek gromady. Proszę nie kupować go samodzielnie.
11. Oznaczenia gwiazdek zuchowych – to nasze stopnie wtajemniczenia zuchowego. Dzieci po zrealizowaniu zadań na kolejne gwiazdki otrzymają naszywkę.
12. Znaczki sprawności indywidualnych – każdy zuch po zdobyciu sprawności będzie miał prawo naszywania ich na mundur. Jest to jednak czynność dosyć niszcząca mundur, wspólnie z zuchami spróbujemy znaleźć jakieś inne miejsce, by je naszywać.

Z doświadczenia polecam w niewidocznym miejscu nitką wyszyć/podpisać trwale inicjał imienia i nazwisko dziecka. Dotyczy to zwłaszcza bluz/spódnic/spodenek/ nakryć głowy/getr/pasów.  Na biwakach dzieci mundury składają w jedno miejsce i nietrudno je pomylić.

Mundury można kupić w sklepach internetowych lub we Wrocławiu w składnicy harcerskiej na ul. Kołłątaja 9/10. Warto zamawiając przez internet wziąć zapas 2/3 cm na każdym wymiarze.
Adresy sklepów internetowych:
-http://www.miran.info.pl/umundurowanie.html – jedna z tańszych składnic, cennik można od nich dostać na maila. Mogę również przesłać.
-http://taniaskladnica.pl/ – też jedna z tańszych składnic.
-http://www.sklepharcerski.pl/
-https://sklep.4zywioly.pl/pl/c/Umundurowanie-ZHP/5 – główna składnica ZHP
-http://www.wgl.pl/category/skladnica-harcerska-umundurowanie – kolejna.

W ostatniej składnicy jest także ciekawa opcja „Wymień mundur” można tutaj kupić/sprzedać używane mundury, z których zuchy już wyrosły. Jest to ekonomiczniejsza opcja.
Za mundurkami można też popatrzeć na allegro lub serwisach ogłoszeniowych. Często rodzice kupują za szybko mundur, dziecko jednak nie chodzi na zbiórki i go sprzedają w bardzo dobrym stanie.