Podstawowe informacje

INFORMACJE ORGANIZACYJNE DLA RODZICÓW I DZIECI

Drodzy Rodzice, Wasze dziecko uczęszcza na zbiórki 11 Gromady Zuchowej Bractwo Leśnych Elfów. Dla dzieci jest to duża przyjemność, ale także obowiązek. Chęć bycia zuchem to nie tylko dobra zabawa, to ciągła praca nad sobą, pokonywanie własnych słabości, zdobywanie nowych umiejętności i nauka współdziałania w grupie. Zuch odróżnia się spośród swoich rówieśników dzielnością, pomocą, prawdomównością, obowiązkowością i tym, że stara się być coraz lepszy Dla rodziców pociecha, która jest zuchem to też obowiązek – zucha na zbiórki trzeba odprowadzić, czasem pomóc wykonać zadanie międzyzbiórkowe, spakować na biwak. To równocześnie radość z obserwacji jak dziecko uczy się nowych rzeczy, jak przepięknie wygląda w mundurze i jak super śpiewa w domu kolejną piosenkę poznaną na zbiórce. Dlatego zachęcamy do wspierania dzieci i działalności gromady. Bez wsparcia i współpracy rodziców kadra gromady nie będzie działać na sto jeden procent swoich możliwości.

-Na początek kilka ważnych informacji:

By być członkiem Związku Harcerstwa Polskiego należy dostarczyć pisemną zgodę rodzica//prawnego opiekuna (według wzoru). Zbiórki odbywają się w każdą sobotę o 10.00 w harcówce w budynku dworca i trwają 2 godziny. Zachęcamy do regularnego udziału w zbiórkach, tylko wtedy zuchy poczują, że są częścią gromady, będą znały obrzędy, tradycje, zwyczaje i po prostu będą się na zbiórkach dobrze czuć. Jeśli zbiórka będzie odbywać się w innych godzinach, zawsze informacje umieszczam na stronie gromady oraz wysyłam smsa.

Oprócz zbiórek będziemy jeździć na inne przedsięwzięcia, w tym biwaki. O każdym biwaku informacja będzie zamieszczana na stronie internetowej oraz wysyłana smsem. Adres wspomnianej strony internetowej: www.elfy.5shgniazdo.pl jest to adres strony gromady, proszę o sprawdzanie jej średnio dwa razy w tygodniu. Będą tam ukazywać się wszystkie informacje i zdjęcia ze zbiórek. Polecam też zaglądać na stronę szczepu www.5shgniazdo.pl Ogólne informacje o ZHP można uzyskać na www.zhp.pl Zachęcam także do odwiedzenia fanpage gromady oraz szczepu na facebook’u. – wystarczy w wyszukiwarkę wpisać nazwę jednostki.

-Opłaty:

Obowiązkiem każdego członka ZHP jest opłacanie składek członkowskich. Wysokość składki od października 2017 wynosić będzie 96 zł rocznie, czyli 8 zł miesięcznie. Jednak gromada odprowadza 6 zł z tej kwoty do hufca, chorągwi i głównej kwatery. Dwa złote od dziecka miesięcznie zostaje w gromadzie. Tutaj warto dodać, że kadra w ZHP jest wolontariuszami. Nie otrzymujemy żadnych finansowych wynagrodzeń za prowadzenie gromady, dlatego też nie chcemy dokładać z „własnej kieszeni” na zakup materiałów programowych i innych potrzebnych na zbiórkach, których w skali roku zużywa się dziesiątki kilogramów, naszym wkładem jest praca, energia, pomysł i doświadczenie które są przecież bezcenne. Dlatego tak ważne jest regularne (miesięczne lub kwartalne) wpłacanie składek do drużynowej.

Biwaki: w ciągu roku jeździmy na 3/4 biwaki. Każdy to osobny koszt około 30/40 złotych, z dojazdem i wpisowym. Biwak przeważnie trwa weekend. Wyjeżdżamy w piątek po południu i wracamy w niedzielę przed obiadem.

Wycieczki: oprócz biwaków zdarzają się jednodniowe wycieczki. O wszystkim informujemy na około trzy tygodnie przed.

Obóz, a w zasadzie Harcerska Akcja Letnia. Jest to wyjazd w wakacje na około 8 dni. Zawsze jeździmy na początku lub w połowie lipca. Koszt takiego obozu mieści się w przedziale 500-600 złotych z pełnym wyżywieniem, dojazdem, ubezpieczeniem, zajęciami i super przygodami.

-Wyposażenie zucha/zuchenki:

Niewątpliwie każdy zuch powinien mieć mundur. Zachęcamy Państwa, by tego zakupu nie odkładać w nieskończoność, ale z drugiej strony nie kupować po pierwszej czy drugiej zbiórce. Dobrze byłoby, gdyby mundur mieć po 5/6 zbiórkach, tak by upewnić się, że dziecko będzie chętnie uczestniczyć w naszych działaniach. Koszt munduru to około 150/200 złotych, w skład niego wchodzą: koszula mundurowa wg wzoru ZHP (szara dla dziewczynek i zielona dla chłopców), spódnica mundurowa dla dziewczynek (nosza z czarnymi gładkimi rajstopami/leginnsami), spodenki mundurowe dla chłopców (chłopcy w okresie zimnym do munduru noszą czarne/granatowe jeansy), pas granatowy parciany harcerski (nie zuchowy! Nie ma potrzeby za rok/dwa kupować harcerskiego). Nakrycie głowy dla dziewczynek kapelusz zuchowy jasno zielony lub czapka w tym samym kolorze dla chłopców czapka z daszkiem zuchowa jasnozielona. Razem z fioletowymi getrami zamawiamy u drużynowej. Na lewy rękaw będą potrzebne plakietki hufca i szczepu. Je też można dostać u drużynowej. Na stronie gromady znajduje się dokładny opis i zdjęcia, części umundurowania, tak by mieć pewność że kupią Państwo to co trzeba. Są także porady i adresy składnic gdzie można kupić mundurki.

Chusty – w kolorze fioletowo-zielonym są dostępne u drużynowej, są robione na zamówienie, jednak by dostać chustę trzeba wykazać, że zasługuje się na miano zucha. Koszt chusty i pierścienia to 17 zł. Chusty zakładamy na każdą zbiórkę nie mundurową, oraz do munduru.

Koszulki gromady – są praktycznym uzupełnieniem munduru polowego (nie zakładamy wtedy koszuli mundurowej, tylko koszulkę i chustę) , dostępne u drużynowej. Ich koszt to 15 zł

Śpiewnik zawiera zbiór piosenek zuchowych i harcerskich. Można go zamówić u drużynowej w cenie 12 zł.

-Kadra gromady: więcej o kadrze można poczytać na stronie.

Drużynowa: phm Paulina Nowak

Przyboczne: dh Karolina Nowacka