Odpowiedź na pytania o opłaty

W związku z pojawiającymi się pytaniami zamieszczam spis wszystkich opłat, które ponosicie Państwo w związku z byciem rodzicem zucha 🙂
Większość ma uregulowane te kwestie, proszę się nie przejmować – nie doszło nic nowego 🙂 

-składki – to jedyna stała opłata, którą mamy. Wynoszą 9 zł miesięcznie. Z tego opłacamy materiały na zbiórki, mamy ubezpieczenie, a część przekazujemy do wyższych struktur organizacji. Można wpłacać dowolnie – miesięcznie, kwartalnie, rocznie. Warunek jest taki, że jedynie gotówką – nie można przelać na konto.

-wyprawka zucha – tutaj dzielimy ją na etapy 🙂
    – chusta – to pierwszy atrybut zuchowy, nadawany w uroczystej chwili, gdy zuch jest pewny że chce być zuchem i chętnie przychodzi na zbiórki i inne przedsięwzięcia. niestety ze skromnego budżetu gromady nie jesteśmy w stanie  pokryć jej kosztu przy takiej ilości zuchów, a 15 zł na zucha, jednorazowo to nie jest bardzo duża kwota.
    – koszulka – to taka mała namiastka i zamiennik munduru – w niej przychodzimy na zbióki i inne akcje (gdy nie mamy jeszcze munduru) – koszt 15 zł.
    – mundur – tutaj kwestię zostawiamy w pełni rodzicom. Jest to dość duży wydatek (rzędu 100/150 zł). Warto, by zuchy były super umundurowane – to nas wyróżnia spośród innych organizacji. Nie trzeba go kupować od razu, niech zuch będzie pewny, że chce być zuchem, przeżyje kilka zuchowych przygód. 

-biwaki, wyjazdy – to dodatkowe, choć rzadkie opłaty, które zawsze zapowiadamy z wyprzedzeniem.