Sprawności

sprawnosciPrzedstawiam cały zestaw sprawności indywidualnych do zdobywania przez dzieci.
Sprawności to nic innego jak znaczki, potwierdzające umiejętności, które dzieci zdobywają przez realizację zadań.
Zadania zaczynamy wykonywać, po otrzymaniu karty sprawności od drużynowej. Część zadań wykonujemy w domu, szkole, na zbiórkach i wyjazdach. Osoba, która jest świadkiem realizacji zadania przez zucha powinna w odpowiednim miejscu wpisać mu datę i podpisać się, by potwierdzić, że zadanie zostało zrobione.

Czas zdobywania jednej sprawności wynosi około miesiąca, jednak waha się w zależności od możliwości zucha, warunków i innych czynników. Dbajmy jednak o to, by realizacja nie trwała dłużej niż dwa miesiące – to już zbyt długo. Zuch zaczyna zapominać o tej sprawności, mija motywacja i chęci.

Wymagania na sprawności składają się z szeregu punktów, do których układane są zadania. Zuch, by zdobyć sprawność powinien wykonać je wszystkie. Jednak nie zawsze wszystkie wymagania są ujęte w zadaniach – nie należy się tym martwić. Nie chcemy by zuchy bardzo długo zdobywały sprawność oraz miały dużo zadań, stawiamy tutaj na ich jakość 🙂
Pod wymaganiami znajdują się uwagi dla kadry gromady i rodziców.

Dodatkowo sprawności zostały podzielone na kilka kategorii, warto wybierać sprawności z różnych dziedzin, by zuch mógł rozwijać się wszechstronnie.

 

WSZYSTKIE DOSTĘPNE SPRAWNOŚCI ZNAJDUJĄ SIĘ TUTAJ: sprawności indywidualne